למה ספרים?

מאז ומתמיד ספרים היו אחד התחביבים הבולטים שלי, "תחביבים" היא מילה חלשה יחסית.

ננסח את זה כך, ספרים היו מאז ומתמיד הסם הזול ביותר, הנגיש ביותר והחוקי על מנת לברוח מהמציאות העגומה הזו למציאות חליפית. בהמשך לתאוריה זו מצאתי את עצמי בילדותי מנוי לספריה העירונית (הספרייה העירונית ברמלה בבניין העתיק ברחוב הרצל, להגיע אליה הלוך וחזור ברגל בלי לחטוף מכות או סתם לשדוד את שעונך באזור גן ההגנה היו בהחלט אתגר) והגעתי לקצב קריאה של 6 ספרים לשבוע.

img_20161018_085222
ספרים "עתיקים" שלא ניתן להשיגם

כאשר ידי הייתה משגת רכשתי לא מעט ספרים, הסיבה שאני רוכש ספרים (ולא משאיל) נובעת מהעובדה כי ברבות השנים רציתי לקרוא ספר מסוים שוב ושוב, וחלק לא קטן מהספרים שאספתי אינם מודפסים יותר (בעיקר בתחום המדע הבדיוני). מעט קוראים, פשיטות רגל של הוצאות ספרים או סגירתם מובילים לעובדה (המוזרה יש לציין) שיש תמיד "ספרים נדירים" אשר לא מודפסים, אז ניתן לומר שאני אולי "אספן ספרים" אני דואג לרכוש אותם, שמה לא יהיו יותר נגישים (ורובם הגדול אכן כבר לא נגיש).

היכן אני רוכש ספרים?

אולי נתחיל את הדברים היכן אני לא רוכש ספרים, ברשתות הגדולות (צומת ספרים, סטימצקי). לא שיש לי משהו אישי נגד רשתות ספרים, פשוט המחירים גבוהים כל כך, לצד העובדה כי לעולם אין על ספרי מד"ב\פנטזיה מבצעים סבירים ,שגורמים למצב בלתי ניסבל של הוצאת מאות רבות של שקלים בחודש. בדרך כלל המוכר (זב החוטם ובעל החטטים) עושה את צעדיו הראשונים בתחום (לא שיש לי משהו נגד צעירים\צעירות, בכל זאת נתקלתי בלא מעט תגובות "הספר הטוב ביותר שקראתי" , אתה חייב לנסות את זה – ליחס הפוך בין הידע בתחום לביטחון העצמי של המוכר).

לפני שנים בחרתי בכמה חנויות "מתמחות" שם היחס אישי יותר, ישנה הבנה (המתקבלת בהנחה נאה) לג'אנקיז כמוני ,כמובן המגוון גדול יותר, אבל ההבדל הגדול ביותר הוא בבעלים\מנהלי החנות אשר המלצה שלהם (בדרך כלל) חזקה כפלדה, ולי באופן אישי המשאב היקר ביותר הוא הזמן, קרי אין לי זמן לבזבז על "ספרות זולה".

מצ"ב 2 המלצות ראויות:

ינשוף – חנות הספרים המשונה הזו נמצאת ברעננה, כאשר נכנסים לחנות היא נראית כמו אחרון הדוכנים על פני כדור הארץ, בשטח כל כך קטן שלא מאפשר היה, לפתוח אפילו פיצוציה ! ברם מתחת לחנות במורד המדרגות הלולייניות, ישנו מרתף ענקי מאובזר בכל טוב (אם בכלל תצליחו למצוא משהו בבלגן).

2 יתרונות גדולים לינשוף:

  • 1) הוצאת ינשוף כמובן… ניתן למצוא את כל ספרי ההוצאה לעתים במחיר מצוין.
  • 2) ספרים נדירים, ספרים יד שנייה שכבר לא מודפסים, ספרים אלה מתומחרים בהתאם (לעיתים גבוה מערכם האמיתי -לדעתי כמובן). אולם אם חשקה נפשכם לדוגמה ב"פטיש השטן" של לארי ניבן לדוגמה (ואתם אוהבים את המדע הבדיוני שלכם קשה כמו אלת בייסבול ממתכת) – זה המקום עבורכם.

היחס – גיקי ומתנשא (אבל נסבל) מצד העובדים, אלי (הבעלים) מקסים.

מרכז הספר הזול – זה כבר סיפור בפני עצמו, סיפור של שיפוט מוקדם, ואפילו טיפה גזענות (אני מכה על חטא). מרכז הספר הזול (שהיום אגב נקרא "נמר נייר"). נימצא בעבר ברח' השומרון 7 בת"א (בתחנה מרכזית הישנה. להגיע למקום נדרש אומץ רב, קשה מאוד לחנות אבל רמלאי ותיק כמוני לא יפחד מכמה אלפי עובדים זרים שלוטשים בך עיניים כאילו הגעת לבית הפרטי שלהם. יואב מנהל החנות נחשב אושיה של ממש בתחום המדע הבדיוני והפנטזיה. כאשר הגעתי אליו בפעם הראשונה (יסלח לי אלוהים, את חטאי אני מזכיר היום) ראיתי בחור צנום, כהה, עם סיגריה, הכי עממי שיש, דווקא אני שכל כך רגיש לצבעים, תרבויות, מוצא (היות ואני בדיוק כזה) נפלתי בפח המתנשא. האיש נראה כמו רוכלי הקלטות 3 ב-10 ורחוק מאוד ממומחה בתחום, לקח בדיוק 15 דקות של שיחת פינג-פונג (אז בוא תספר לי מה קראת עד כה? , אני מחזיק כמעט 25 שנים של קריאה לספר לך הכל? יש לך תהומות של ידע חביבי, מזל שהגעת למקום הנכון, אני מקווה שהבאת הרבה כסף, לפחות הוא יוכל לקנות את פערי הידע העצומים שלך).

מסיר את הכובע!

היתרונות:

  1. ידע עצום של יואב
  2. מחיר הטוב ביותר בארץ
  3. אופציה להחזרת הספר לזיכוי חלקי
  4. מבחר גדול (לא תמיד מושלם), אבל בהחלט יענו על רוב הדרישות של המדע בדיוני\פנטזיה ג'אנקיז
  5. האיש צנוע, לא מתנשא(לא קל בתרבות הזו), מדבר בגובה העיניים ומדוייק.

עד היום הוצאתי אצל שניהם אלפים רבים של שקלים (ואולי יותר) והכל בשיא האהבה, הרעות והכנות. אני כותב את הדף הזה בסוכות 2016, מחר מתקיים פסטיבל אייקון, אני משריין לעצמי לא מעט מזומן והולך לרכוש מחר את האספקה החצי שנתית… 🙂

אני מחזיק היום כמות לא קטנה של ספרים בלא מעט תחומים, בעיקר בעברית, מודה ולא אבוש, אנגלית אני קורא לאט יותר, פער השפה בעיקר בתחום הפנטזיה גורם לי לבזבוז זמן יקר על מנת לחפש את פרושי המילים על מנת לא להפסיד "אף תיאור". בשנים האחרונות יש באמתחתי אף Kindle חדש ונוצץ, ודאגתי להתקין עליו מילון עברי-אנגלי (עד היום אין תמיכה רשמית), האיש המקסים הזה, עשה יופי של עבודה ואם אתם מורידים את המילון ממנו, לא לשכוח לומר לו תודה גדולה על תרומתו, אבל תמיד אני חוזר לספרים המודפסים, יש בהם קסם שלמכשיר אלקטרוני , טוב ככל שיהיה אין. אולי הטכנולוגיה תשנה את פניה ברבות השנים ואולי דעתי תשתנה, ברם, קשה ללמד סוס זקן תרגילים חדשים ואני שמח בחלקי.

כואב לי שילדי לא שותפים לקריאה שלי, היום הגירויים על המסכים (צבע, צליל) כנראה מושכים את העין הרבה יותר, וקשה לי להסביר לילדיי שמשחק מחשב או סרט, טוב ככול שיהיה מוגבל ליכולות הבמאי\צלם, גרפיקה. ספר אינו מוגבל לעולם ולכן זו המדיה הראשונה שאני בוחר.

%d בלוגרים אהבו את זה: