הנמלים – ברנאר ורבר

"לך אל הנמלה עצל – ראה דרכיה וחכם"

יש ספרים טובים יותר וטובים פחות, יש ספרים שקשה לקרוא ויש כאלה שקולחים. יש כאלה שניתן לדרג מול ספרים אחרים, ספר סוטה לגמרי מהסקאלה יש לו מדרג שמעט הספרים נמצאים שם.

הספר הזה נכנס לקטגוריה :-"המופרע"

גב הספר : בזמן הדרוש לכם לקרוא שורות אלו שבע מאות מיליון במלים נולדות על פני כדור – הארץ, שבע מאות מיליון יחידים מתוך קהילה המוערכת במיליארד מיליארדים, ואשר לה ערים, הירארכיה, מחשבות, שפה משלה, תפוקה תעשייתית, עבדים משלה, שכירי חרב וכלי נשק – מחרידים בעצמתם. כאשר הוא נכנס למרתף הבית שהוריש לו דודו האונטימילוג, יונתן וולס רחוק מלחשוד את אשר הוא הולך לפגוש. בעיקבותיו אנו הולכים לגלות עולם מופלא, מיפלצתי, ומקסים של אותם "חייזרית" אלה שחיים איתנו ולידינו. בהמשך למותחן מיוחד מסוגו בו המתח והזוועה מבוססים על נתונים מדעיים קפדניים ומדוייקים ביותר, הנה בפעם הראשונה רומן אשר בו הגיבורים הם נמלים.

כלומר הספר נכתב בגוף ראשון של נמלה, אותו חרק קטן הסובב את חיינו, הספר נכתב בצורה המשונה ביותר בו סופר יכול לכתוב, מגופה הראשון של הנמלה אשר רואה את העולם (בעיניה שלה). המציאות החייזרית שונה לחלוטין מהמציאות אותם הגיבורים האנושיים רואים. ובכל זאת הספר יוצר "מצבים" משונים מסיטואציות של קומדיה ועד סיטואציות של אימה (הכלב הנאכל). בכל מקרה הספר מייצר "מציאות" משונה ומעוותת (גם בפאן האנושי שלה). שאיכשהו הופכת למציאות "נורמלית" בספר עצמו. בסיכומו של דבר העולם "הנמלי" מול העולם "האנושי" נפגשים יחד לפרק אחרון ומרתק ביותר. והספר מכיל רבדים מרתקים נוספים, מהו היקום? מי הם האלים? איזו תרבות נחשבת מתקדמת יותר?

האם מוח גדול ובודד עדיף על רבבות מוחות מבוזרים? הגישה אשר משווה את אורח החיים התרבותי של הנמלים מול זה של החברה האנושים ועומדת על ההבדלים ועל המשותף מרתקת מאוד (בלי קשר לעלילה עצמה שמרתקת כשלעצמה). כיצד ניראת מלחמת תרבויות בעולם "הנמלי"? כיצד המלכה החדשה מקימה את הקן?

מנקודת מבט מדעית (בכל זאת עברתי קורס או שתיים באנטומולוגיה) – הספר נראה "די" מדויק. אני לא בטוח עד הפרטים הקטנים של יכולת התקשורת והסנכרון והגעה עד "טכנולוגיות" מורכבות בעולם הנמלים. אבל היה מרתק ולהבין שחלק מהידע המדעי שלי הופך להיות סיפורת שלל ממש במציאות החרקים הכול כך משונה הזו במוחו המופרע של הופר.

הספר הנמלים נכתב ב1998, ישנו ספר נוסף , "יומם של הנמלים" שנכתב ב1999, אני בהחלט הולך לקרוא אותו גם כן.

זה בדיוק מסוג הספרים שאני אוהב, ואוהב להמליץ עליהם, הם לא רק מרתקים כשעצמם הם גורמים לך לחשוב, ופותחים את הדעת והדמיון לדברים נוספים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: